Wyprawka dla noworodka do domu – lista

Wyprawka dla noworodka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Często nie wiedzą oni co jest niezbędne dla noworodka, jakie ubranka kupić oraz kiedy i gdzie robić zakupy dla dziecka. W takiej sytuacji warto skorzystać z gotowej listy wyprawkowej. Podpowiadamy Wam co i dlaczego warto kupić dla noworodka.

Wyprawka dla noworodka jest ważnym elementem przygotowań do narodzin dziecka. Dobrze stworzona lista sprawi, że nie będziemy musieli zaprzątać sobie (i tak już mocno zajętej) głowy dodatkowymi zakupami w pierwszych tygodniach życia dziecka – zdecydowanie lepiej czas ten spędzić na budowaniu więzi i wzajemnym poznawaniu się. Wybieranie ubranek, pranie i prasowanie ich czy układanie w szafie sprawi, że z jeszcze większą niecierpliwością i ciekawością rodzice będą oczekiwać narodzin maluszka.

Ubranka

Podstawą każdej wyprawki są ubranka. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze dziecka oddychać i nie będą jej podrażniać. Odpowiednim rozmiarem dla noworodka będzie 56 lub 62. Warto zwrócić uwagę na wykończenie wykończenie ubranek – czy nic nie będzie dziecka uwierało przy szyi, w pachwinach albo czy ściągacze w pasie lub rękawach są bezuciskowe.

Oto lista ubranek niezbędnych w każdej wyprawce:

1. Body z długim rękawem (5 sztuk) – wiele mam uważa body za podstawowe wyposażenie każdej dziecięcej szafy. Można je komponować ze śpiochami, półśpioszkami, stanowią bazę pod pajacyk, sukienkę lub spodenki. Są tak uniwersalne, że można je także wykorzystać jako piżamkę.


2. Body z krótkim rękawem (jesień/zima 2-3 sztuki, wiosna/lato ok. 5 sztuk) – w cieplejsze dni zastępują body z długim rękawem, warto więc mieć ich wówczas więcej. Jesienią czy zimą wystarczą 2-3 sztuki, które można założyć dziecku pod bluzę, dresik, kaftanik lub pajacyk.

Body na ramiączkach (jesień/zima 2-3 sztuki, wiosna/lato ok. 5 sztuk) – w upalne dni sprawdzą się idealnie. Z kolei w chłodniejszych miesiącach mogą być wykorzystane jako podkoszulka pod kaftanik, pajacyk czy bluzeczkę.

Pajacyki (5 sztuk) – wiele mam wykorzystuje je jako piżamę, ale dzięki temu, że nie krępują ruchów dziecka, mogą być wykorzystywane również jako ubranko w ciągu dnia. Kupując pajacyk zwróć uwagę, aby był rozpinany na całej długości oraz w kroku – ułatwi to ubieranie noworodka oraz zmianę pieluszki.

Śpiochy (5 sztuk) – to obok body podstawa wyposażenia szafy niemowlaka. Nie krępują ruchów dziecka i można je dowolnie komponować z body czy kaftanikiem. Warto wybrać śpioszki, które na ramionkach będą zapinane na napki (wówczas nie istnieje ryzyko, że guzik się urwie i dziecko go połknie) oraz rozpinane w kroku, co ułatwi zmianę pieluchy.

Półśpiochy (5 sztuk) – czyli śpiochy bez ich górnej części. Wyglądają jak spodenki, z tym że można je znaleźć także w wersji z zakrytymi stópkami. Kupując półśpiochy pamiętaj, by miały bezuciskowy ściągacz w pasie – jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach życia dziecka, kiedy goi się jeszcze jego pępuszek.

Kaftaniki (5 sztuk) – świetnie sprawdzą się jako zamiennik dla body. Można je wykorzystać zarówno do śpiochów, jak i półśpioszków. Wybierając kaftanik zwróć uwagę jak jest zapinany – warto zdecydować się na kaftanik z troczkami wiązanymi po boku lub zapinany na całej długości na napki.

Dresik (1-2 sztuki) – dres niemowlęcy przyda się szczególnie na spacery. Kupując go warto zwrócić uwagę, by zapinana na zamek bluza była odpowiednio zabezpieczona pod szyją (aby nie podrażniać brody dziecka) oraz by spodenki nie były zbyt ciasne w pasie.

Czapeczki bawełniane (2-3 sztuki) – dobrze jest zaopatrzyć się w grubszą czapeczkę z osłonką na uszy na spacer oraz kilka cienszych, które zakłada się dziecku np. po kąpieli.

Łapki niedrapki (2-3 pary) – czyli bawełniane rękawiczki, dzięki którym noworodek nie podrapie się po buzi.

Wygodnym rozwiązaniem jest kupowanie na przykład gotowych kompletów niemowlęcych, które tworzą dobrany kolorystycznie zestaw ubranek dla dziecka.

Akcesoria niemowlęce

Oprócz ubranek w każdej wyprawce powinny znaleźć się akcesoria niemowlęce. Na pewno przydadzą się:

  1. Większy kocyk (1 sztuka) – taki o wymiarach 75/100 cm sprawdzi się jako kołderka do łóżeczka albo mata podczas zabawy na podłodze w późniejszym czasie. Obecnie hitem są kocyki wykonane z kolorowej bawałny oraz minky, czyli miękkiego polaru z wypustkami.
  2. Mniejszy kocyk (1 sztuka) – to kocyk do wózka, o wymiarach 50/75 cm.
  3. Pościel niemowlęca (2 komplety) – najlepiej, aby pościel była wykonana z bawełny. To, z ilu elementów będzie się składać, zależy już tylko od rodziców. Można kupić zwykłą, dwuczęściową pościel (poszewka na poduszkę oraz kołdrę) albo komplet pościeli składający się z nawet 7 elementów (np. kołdra i płaska poduszka wraz z poszewkami, ochraniacz, przybornik do zawieszenia na łóżeczko oraz rożek).
  4. Ochraniacz na łóżeczko (1 sztuka) – chroni malucha przed włożeniem rączek czy nóżek pomiędzy szczebelki, a także amortyzuje ewentualne uderzenia główką o łóżeczko w czasie snu.
  5. Prześcieradło (2 sztuki) – najlepiej, aby prześcieradło było z gumką, wówczas o wiele łatwiej umieścić je na materacu, a dodatkowo nie będzie się ono przesuwało.
  6. Rożek/becik (2 sztuki) – ułatwia on świeżo upieczonym rodzicom wiele czynności wykonywanych przy noworodku – kiedy dziecko jest w beciku wówczas rodzic ma wrażenie, że jest ono bardziej stabilne i łatwiej mu je np. podnieść z łóżeczka, ułożyć do karmienia w odpowiedniej pozycji. Można go także wykorzystać jako kołderkę.
  7. Organizer/przybornik na łóżeczko (1 sztuka) – dzięki przybornikowi, który można zawiesić na łóżeczku wszystko będzie pod ręką i łatwo dostępne. Można tam umieścić akcesoria niezbędne do przewijania czy kąpieli.
  8. Okrycie kąpielowe (2 sztuki) – po wyjściu z kąpieli warto maluszka owinąć ciepłym ręcznikiem. Doskonale sprawdzi się ten, który w jednym ze swoich rogów ma kapturek.
  9. Pieluszki tetrowe (5 sztuk) – nawet jeśli dziecko używa jednorazowych pieluch, warto mieć w wyprawce kilka sztuk tetrowych pieluszek. Przydadzą się podczas karmienia, noszenia, kąpieli czy spaceru.
  10. Pieluszki flanelowe (5 sztuk) – Podobnie jak tetrowe są często wykrzystywane w codziennych czynnościach takich jak spacer, zabawa czy karmienie.

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest nie lada wyzwaniem. Dlatego warto pomyśleć o tym jeszcze w ciąży, by pierwsze chwile po narodzinach móc w pełni spędzić z dzieckiem.

kupon

3 odpowiedzi na “Wyprawka dla noworodka do domu – lista”

  1. Krystyna pisze:

    Tyle przydatnych akcesoriów i te ubrania dla niemowlaków słodkie i cudowne. Przy tworzeniu własnej wyprawki dla niemowlaka na pewno wezmę pod uwagę Twoje wybory, ponieważ to zestawienie, zarówno pod względem kolorystycznym jak i praktycznym, bardzo do mnie przemówiło. Więcej takich wpisów, bo one naprawdę porządkują i zbierają wszystko, co potrzebne, aby wyprawka dla nowego maluszka była kompletna! 🙂

  2. Sławomira Dębska pisze:

    Fajny artykul. Teraz jest duzo sklepow do wyboru- mozna znalezc masę slicznych ciuszkow dla dzieci. Dla swojego szkraba kupuję je najczesciej w 5.10.15 🙂